Weeskinderen weer thuis in Zuid-Soedan

  • Het gerenoveerde weeshuis is feestelijk geopend

    Het gerenoveerde weeshuis is feestelijk geopend

2 mei 2025

Zuid-Soedan – Het is feest in Zuid-Soedan! Na negen lange jaren in een vluchtelingenkamp is de door HVC ondersteunde groep weeskinderen eindelijk teruggekeerd naar huis. In februari vond de feestelijke heropening van het kindertehuis plaats in het bijzijn van Zuid-Soedanese bewindslieden en twee medewerkers van HVC. Dankzij uw gebed en steun zijn zij weer thuis!

In 2016 vluchtten de weeskinderen vanwege de oorlog in Zuid-Soedan samen met hun verzorgers te voet naar Oeganda. Hun huis, dat was gebouwd met steun van HVC, werd geplunderd en raakte in een steeds verdere staat van verval. In Oeganda, tegen de grens met Zuid-Soedan, vonden de weeskinderen een veilige plek in een vluchtelingenkamp, maar het werd nooit hun thuis.

HVC bleef betrokken bij deze kinderen. Toen de veiligheidssituatie in hun thuisland verbeterde, met name in het zuiden, de regio van het weeshuis, werd er een begin gemaakt met de renovatie.

Verhoring van gebeden

Dankzij vele kleine en grote giften, inzamelingsacties van scholen en de inzet van de HVC-werkgroep Kampen zijn het jongens- en meisjeshuis en het bijbehorende medisch centrum weer opgebouwd. In februari werden de laatste muren gesausd en toen was alles klaar om de kinderen te ontvangen. In groepen trokken zij vanuit Oeganda samen met hun verzorgers hun thuisland Zuid-Soedan weer binnen. Een verhoring van vele gebeden!

“Ik zie bij deze kinderen een vreugde die je in Nederland niet zo vaak tegenkomt.”

- Jonathan, HVC-projectleider Zuid-Soedan

Feestelijke openingsceremonie

Enkele dagen na de terugkeer van de kinderen, vond de officiële opening plaats in het bijzijn van twee Nederlandse HVC-medewerkers. Veel dorpsbewoners kwamen op het feest af en ook lokale en landelijke bewindslieden waren vertegenwoordigd. De minister van landbouw verrichtte de openingsceremonie. Lokale politici spraken hun waardering uit voor het project en beloofden zorg te dragen voor de veiligheid van de kinderen. Er werd een groot feest gevierd en in een kerkdienst dankten de aanwezigen God voor deze plaats van hoop te midden van een verwoest land.

  • De vrolijk gekleurde gebouwen zijn een symbool van hoop voor de omgeving

    De vrolijk gekleurde gebouwen zijn een symbool van hoop voor de omgeving

  • Na plundering door soldaten was het weeshuis totaal in verval geraakt

    Na plundering door soldaten was het weeshuis totaal in verval geraakt

  • Maar met uw hulp is het weer een bewoonbaar, fijn thuis voor de kinderen

    Maar met uw hulp is het weer een bewoonbaar, fijn thuis voor de kinderen

  • Zingend in een erehaag onthaalden de kinderen de minister

    Zingend in een erehaag onthaalden de kinderen de minister

  • De minister van landbouw verzorgde de openingsceremonie

    De minister van landbouw verzorgde de openingsceremonie

  • Na de opening werd God de eer gegeven in een dankdienst

    Na de opening werd God de eer gegeven in een dankdienst

  • Nu kunnen de kinderen gaan werken aan een toekomst in hun thuisland.

    Nu kunnen de kinderen gaan werken aan een toekomst in hun thuisland.

  • Helpt u hen op weg naar zelfvoorzienendheid?

    Helpt u hen op weg naar zelfvoorzienendheid?

In een streek waar al sinds 2016 bijna niks meer overeind staat, is dit ook voor de dorpsbewoners een bijzonder moment van hoop.” 

  • Op de achtergrond het nu nog onbruikbare schoolgebouw

    Op de achtergrond het nu nog onbruikbare schoolgebouw

Hoe gaat het nu verder?

HVC streeft er samen met de medewerkers in Zuid-Soedan naar om het project stukje bij beetje zelfvoorzienend te maken. De eerste stap is de aanleg van een waterpomp op zonne-energie. De tweede stap is een eigen school. Op het terrein van het weeshuis staat naast een medisch centrum ook nog een - door de oorlog in onbruik geraakt - schoolgebouwtje. Dit schoolgebouw is nog niet meegenomen in de eerste fase van renovatie van het terrein. Huisvesting was de eerste prioriteit. Maar het opnieuw in gebruik nemen van dit gebouw zal een groot verschil maken in het leven van de kinderen. 

Richting zelfvoorzienendheid

In de omgeving van het weeshuis is geen enkele andere nog functionerende school. Daarom gaan alle kinderen in de basisschoolleeftijd (50 van de 61) op dit moment tijdelijk in een andere plaats naar school. Vanwege de afstand kunnen ze niet dagelijks heen en weer reizen, dus verblijven ze doordeweeks in de buurt van die school. Hoewel ze een goede school bezoeken, zal renovatie van het schoolgebouw bij hun huis meer rust en stabiliteit brengen in het leven van de kinderen. Ook zal het de vaste maandelijkse kosten sterk terugbrengen en daarmee een belangrijke vervolgstap richting zelfvoorzienendheid zijn.

Landbouwgrond en zaden

Om het weeshuis heen is voldoende grond om gewassen te verbouwen voor eigen gebruik. De medewerkers van het project hebben de kennis in huis om hun eigen gewassen te telen. Ook zijn er zaden om een start te maken met het verbouwen van voedsel. Nu is er nog gereedschap nodig om de grond zaaiklaar te maken. Op termijn hopen de Zuid-Soedanese medewerkers dat ze een deel van de te telen groenten kunnen gaan verkopen om zo een inkomen te genereren waarmee ze in hun eigen behoeften en die van de kinderen kunnen voorzien.

Wat is het fijn dat de kinderen weer thuis zijn! Nu kunnen ze gaan bouwen aan een toekomst in hun thuisland. Geeft u hun een steuntje in de rug?

Ja, ik help de kinderen hun leven weer op te bouwen!

Met uw gift kunnen ze het schoolgebouw herstellen, een waterpomp installeren en gereedschap kopen om de grond te bewerken.

Betaalmethode

Gegevens




Uw gegevens verwerken wij met respect voor uw privacy 

Blijf betrokken

Ontvang het laatste nieuws over christenvervolging via e-mail (circa 2 e-mails per maand) of per post en leef mee met vervolgde christenen!